czwartek, 6 września 2012

Kiedy rachunek uproszczony?

Nie wszystkie przedsiębiorstwa , które działają na terenie naszego kraju podlegają obowiązkowi opłacaniu podatku VAT. Zwolnienie z tego obowiązku można podzielić na przedmiotowe i podmiotowe.

To pierwsze dotyczy dostawy towarów używanych albo dostawy produktów o charakterze rolnym pochodzących z własnej działalności. Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw, których obrót w poprzednim roku nie przekroczył określonego przez przepisy prawa limitu. Alternatywą dla Faktur vatowskich jest wystawiany przez zwolnione z naliczania podatku VAT przedsiębiorstwa rachunek uproszczony. Musi on zawierać nazwę firmy wystawiającą rachunek, nazwę kontrahenta, datę sporządzenia, kolejny numer rachunku, towar , który jest przedmiotem transakcji handlowej a także wartość jego nabycia. Rachunek uproszczony musi być wystawiony w terminie 7 dni od dokonania transakcji. Po ich upływie sprzedawca nie ma obowiązku wystawienia dokumentu , który potwierdzi dokonaną transakcję. Rachunek uproszczony tak jak pozostałe dowody księgowe sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginalny rachunek otrzymuje kontrahent a jego kopia powinna pozostać w dokumentach firmy. Dla ułatwienia wystawiania a także prowadzenia ewidencji wystawionych tego rodzaju rachunków oferowane jest w sprzedaży dużo programów komputerowych, które bez problemu można dopasować do działalności każdej firmy .

2 komentarze:

  1. Witam serdecznie,

    Jeszcze 5 lat temu wystawiałem dokument jakim jest rachunek uproszczony. Na skutek zmian, które weszły bodajżę w 2014 roku, na życzenie musiałem już wystawiać faktury, nie będąc VATowcem. W związku tym zmieniałem również oprogramowanie w firmie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń